Carnobyl. Co pamiętamy?

Re: Carnobyl. Co pamiętamy?

Postprzez sikorek48 » 17 Lis 2010, 16:12

Dzięki avatar za te materiały. Obejrzałem dosłownie z zapartym tchem. Jak się okazuje moje wiadomości na ten temat były już trochę przestarzałe i niekompletne. Jestem bogatszy o tę wiedzę.
pozdro.

Dopisuję, aby nie pisać posta pod postem.
W całym tym nieszczęściu mieliśmy szczęście, nie tylko my Polacy, ale cała Europa. Gdyby doszło do reakcji łańcuchowej w reaktorze Nr 4 (co wisiało na włosku) to w powietrze poszłaby cała jego zawartość. Temperatura takiej eksplzji, stokroć wyższa, mogłaby zmieść z powierzchni ziemi pozostałe trzy reaktory a wtedy cała Europa byłaby skażona na wiele lat. Ci co by to przeżyli nie mieliby szans tu wrócić, co najwyżej ich wnuki lub prawnuki.
Tak więc cieszmy się, że jednak tu jesteśmy.
I see you!
Awatar użytkownika
sikorek48
Na'vi

Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Punkty reputacji: 40
UżytkownikUżytkownikUżytkownikUżytkownikUżytkownik
Windows XP Opera

Postprzez pik33 » 18 Lis 2010, 20:28

Nie ma co przesadzać z tym nie nadawaniem się do zamieszkania - w Hiroszimie wybuchła PRAWDZIWA bomba... jakoś żyją.

Ja byłęm wtedy na studiach. Przyszedł kolega na wykład i mówi - "Słuchajcie, ruscy fajerwerki na 1 maja robią" Pytamy, co się stało a on na to - "a elektrownię atomową w powietrze wysadzili". Miał dziecko, w nocy była akcja z lugolem, stąd wiedział wcześniej niż my.

A pod Czernobylem, w skażonej strefie podobno - czytałem gdzieś wywiad - pięknie rośnie 3metrowe "zioło", a miejsce jego pochodzenia kilkakrotnie zwiększa jego cenę zbytu.
pik33
Talioang

Punkty reputacji: 4
Użytkownik
Suse Firefox

Postprzez draco199 » 18 Lis 2010, 21:38

Zapalić takie zioło i świecisz w ciemności jak żarówka.
Image
Awatar użytkownika
draco199
Na'vi

Miejscowość: Dzierżoniów
Punkty reputacji: 16
UżytkownikUżytkownik
Windows XP Firefox

Postprzez sikorek48 » 18 Lis 2010, 21:58

W Hiroszimie wybuchła jedna bomba w powietrzu. Taka eksplozja nie tworzy wtórnych izotopów promieniotwórczych. Poza tym jej moc była 20kt. W czarnobylu mielibyśmy wybuch naziemny o mocy wielu Mt! Nawet specjaliści mają problemy z obliczeniem ilości wtórnych izotopów.
Skażenia nie da się przewidzeć ale objęło by ponoć całą Europę środkową i wschodnią. Gdzieś czytałem na tentemat, nie pamiętam gdzie.

Promieniowanie jonizujące wywołuje zmiany genetyczne. Są to zmiany powolne i widoczne po upływie dłuższego czasu. Oczywiście czasu mierzonego długością naszego życia, bo w skali epoki to sekunda.
Na Atolu Bikini, gdzie Francja prowadziła próby nuklearne kilkanaście lat później pojawiły się ryby żyjące na drzewach i ptaki bez piór zakopujące się w piasku. Widziałem gdzieś zdjęcia, coś makabrycznego......
I see you!
Awatar użytkownika
sikorek48
Na'vi

Windows XP Opera

Postprzez avatar_project » 18 Lis 2010, 22:40

Jak przypomnę sobie tytuł wstawię jeszcze jeden dokument na ten temat ;)
Image
Awatar użytkownika
Moderator
Na'vi

Miejscowość: Kalisz
Punkty reputacji: 23
UżytkownikUżytkownikUżytkownik
Windows 7 Firefox

Postprzez avatar_project » 28 Sty 2011, 00:22

"Bitwa o Czarnobyl" produkcja Discovery Polska

10 partów (części)

Image
Awatar użytkownika
Moderator
Na'vi

Windows 7 Firefox

Postprzez avatar_project » 16 Mar 2011, 21:27

Oglądał ktoś ?
Image
Awatar użytkownika
Moderator
Na'vi

Windows 7 Firefox

Postprzez Ertew » 16 Mar 2011, 21:32

Tak, ale w TV.
Jakieś 4 lata temu była rocznica wybuchu w Czarnobylu, to obejrzałem z 15 różnych reportaży na Discovery i NG.
Image
Student :\
Awatar użytkownika
Ertew
Na'vi

Miejscowość: Leszno czyli gdzieś między Poznaniem a Wrocławiem
Punkty reputacji: 58
UżytkownikUżytkownikUżytkownikUżytkownikUżytkownikUżytkownik
Windows Firefox

Postprzez Luna_s20 » 25 Lip 2011, 14:53

"a jakoś żyją". Pik33 zgadzam się. Jakoś. Jednak pamiętajmy że ich mentalność jest nakierowana na "być", podczas gdy nasza na "mieć". Tym samym przedkładają jakość życia nad jego ilość. A jaka to jakość? Pooglądaj reportaże o zdeformowanych ludziach, o niezwykłych chorobach które się po tym pojawiły.
Całe szczęście że po wybuchu byłam zbyt mała by wiele pamiętać.

Czyli co? Z tego wynika że czy wybuch w Czarnobylu, czy bomba w Hiroszimie, nie były aż takim złem? No, oczywiście nie licząc tych, którzy zginęli na miejscu, których zdeformowało, urodzili się bez rąk czy nóg, zapadli na paskudne i bolesne nowotwory, bądź pogrążyli jakość swojego życia przez wzgląd na dożywotni, paraliżujący strach. Ale w końcu oni się nie liczą, bo to nie my. Prawda?

I jak zwykle, gdy równi ucierpieli przez równiejszych, sprawa "uschła", wstępując na karty historii i "nie boląc nikogo".

Zresztą, skoro uważasz, że miejsca te nadają się do zamieszkania, mam pytanie. Czy osiedliłbyś się tam z rodziną?
Awatar użytkownika
Luna_s20
Riti

Punkty reputacji: 5
Użytkownik
Windows XP Chrome

Postprzez Toruk » 25 Lip 2011, 20:14

Wiecie jaki jest najgorszy skutek eksplozji w Czarnobylu? Strasz przed energetyką atomową, całkowicie nieuzasadniony.
Przeciętny Kowalski sądzi, że elektrownia atomowa może się zamienić w tykającą bombę atomową. Co z tego, że uran w nich stosowany jest wzbogacony maksymalnie 5% (z tego co pamiętam), a bomby potrzebują ok 80%. Do tego w Czarnobylu nastąpił wybuch chemiczny.
Nie wnikam w to co by się stało, gdyby stopiony rdzeń przedostał się do wód gruntowych. Ale już po akcji ratunkowej padły informacje, że sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak przewidywano. Oprócz ludzi którzy zginęli przez bliski kontakt z materiałami radioaktywnymi, zgonów więcej nie było. A zachorowalność wzrosła ale nie tak drastycznie. No ale media rozdmuchały, bo wróg musi być.
A teraz takie pytanie: Słyszał ktoś o wypadku w Bhopalu? Wybuch w fabryce chemicznej - 3 tys. zabitych od razu, 15 tys w wyniku powikłań. O tym się jakoś nie mówi
Image
Awatar użytkownika
Toruk
Główny Administrator

Miejscowość: Nowy Tomyśl/Poznań
Punkty reputacji: 118
LubianyLubianyLubianyLubianyLubianyLubianyLubianyLubianyLubianyLubiany
Windows XP Firefox

Postprzez MrGabor » 25 Lip 2011, 21:10

Ja niestety wtedy jeszcze byłem w "pustce" ;)

Z opowieści rodziców mogę dodać jeszcze,że do sprzątania po katastrofie brali często wielu niewinnych ludzi.Tereny,na których oni działali były silnie napromieniowane-niezdatne do przebywania tam.
Kto był wtedy prezydentem w Rosji ?
MrGabor
Nowy

Punkty reputacji: 0
Użytkownik
Windows 7 Firefox

Postprzez MR_X » 25 Lip 2011, 21:16

Toruk masz racje a ostatnie wydarzenia tj Trzęsienie ziemi w Japonii wcale a wcale nie pomaga .. Z 2 strony stawianie EA na terenie aktywnym sejsmicznie i oszczędzanie ( jak widać oszczędność pozorna) to proszenie się o kłopoty. Skutek Niemcy zamykają swoje EA a Francja wstrzymuje kolejne uruchomienia. Bo niestety przy EA trzeba myśleć i nie oszczędzać , jedyny problem to odpady ... i tak na koniec nie mam nic przeciw E byle Rosjanie i Chińczycy nie maczali w tym paluszków ...
o.0 ?
Awatar użytkownika
MR_X
Lenayga

Miejscowość: Krk
Punkty reputacji: 2
Użytkownik
Windows 7 Chrome

Postprzez sikorek48 » 25 Lip 2011, 22:04

Piszesz Toruk, że oprócz tych bezpośrednio napromieniowanych nie było więcej zgonów.
Nie masz racji!!!
Nikt nie wie, ile osób zmarło przedwcześnie na skutek opadu radioaktywnego, nie tylko w Rosji ale też w Polsce, Czechach,.... bo nikt takich statystyk wtedy nie prowadził. (z wiadomych powodów). I nie prowadzi się ich dzisiaj.
Ja natomiast wiem, ile w moim mieście było przedwczesnych porodów, poronień i dzieci urodzonych z wadami. O tym też się nie mówiło, ani wtedy, ani teraz. Ja, moja żona i moja córka mamy kłopoty z tarczycą. To pewnie też skróci nam nieco życie......
I see you!
Awatar użytkownika
sikorek48
Na'vi

Windows XP Opera

Postprzez Ean Menari » 26 Lip 2011, 15:52

Co do problemów z tarczycą to przypomina mi się to co mówiła lekarka która to diagnozuje badaniem już wiele lat. "Przed wybuchem w Czarnobylu średnio 3 podejrzenia w miesiącu okazywały się prawdziwe, po wybuchu 2 w tygodniu, po wejściu w okres dojrzewania urodzonych po wybuchu, aż do dzisiejszego dnia 1 lub 2 dziennie Zaś ilość badanych niezbyt się zmienia"
Oeng to toruk leiu kanu
Awatar użytkownika
Ean Menari
Na'vi
Mistrz Gry

Miejscowość: Gdańsk
Punkty reputacji: 49
Windows XP Firefox

Postprzez avatar_project » 28 Lip 2011, 14:35

A ja też jestem przeciwny energetyce jądrowej. Niemcy aktywnie z niej rezygnują i bardzo dobrze. Budowa takiej elektrowni w Polsce też nie jest dobrym pomysłem. To tylko technologia a awaria może zdarzyć się zawsze i wszędzie. Pozostaje też kwestia odpadów które są bardzo niebezpieczne przez tysiące lat. Powinno się inwestować w energię odnawialną a program jądrowy wygaszac.
Image
Awatar użytkownika
Moderator
Na'vi

Nieznany Opera

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ekologia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość