Bądź prawdziwy!

Opowiadania, tłumaczenia, grafiki itd

Bądź prawdziwy!

Postprzez Luna_s20 » 06 Lip 2016, 03:00

Cierpienie. Życie to cierpienie. Jesteśmy wystawiani na cierpienie bezustnnie. Każdego dnia. Od narodzin aż po ostatnią sekundę życia. Pierwszy wdech to cierpienie i szok. Pierwszy widok światła to ból dla oczu. Nauka chodzenia. Upadki. Nauka życia. Przykrości. Nauka ludzi. Zawiedzenie i tęsknota za... no właśnie. Za czym? Za tym, co niezaistniałe. Za prawdziwością. Ucząc się świata, cierpimy codziennie. Kto z nas nie zna tego widoku? Bezdomne, głodne zwierzę błagające wzrokiem by to właśnie je pokochać, i obojętni ludzie wokół. Nie ma czasu. Nie ma pieniędzy. Nie ma cierpliwości. Nie ma warunków. Nie ma miejsca. Na psa, na dzieci, na przyjaciół, na szczerość. Nie ma miejsca na samego siebie. Więc człowiek ukrywa się sam przed sobą. Ucieka w świat hałasu i zgiełku. Zasłania się strojami i maskami. Radiem i bilbordami. Nie chce. Nie potrafi. Nie zdoła. Nie udźwignie. Siebie i otoczenia.
Cierpienie. Nieodłączny element życia. Dlaczego więc tak boli? Własne chyba nawet mniej niż cudze. A przecież nie da się go uniknąć.
Idę łąką. Dookoła soczysta zieleń. Delikatne chmury tańczą łagodnie na lazurowym niebie. Nieśmiałe promienie porannego słońca muskają twarz. Piękno. Pod moimi stopami rośliny przygniecione moim ciężarem. Dziesiątki owadów które właśnie wyruszyły po poranny nektar tracą życie lub truchleją ze strachu. Nie da się inaczej. Nie da się nie zadawać cierpienia. To tylko czynienie i jego skutek.

Nie musisz? Nie zabijaj. Nie musisz? Nie walcz. Nie musisz? Nie niszcz. Tylko tyle. To ten jeden krok dzieli nas od bycia prawdziwymi. A jest to krok najcięższy. Zadanie sobie pytania "Muszę czy chcę". Jedno pytanie, jedna odpowiedź i setki myśli. I wstyd, że oto ten, który zwie się człowiekiem, przez wieki, tysiąclecia zadaje niewyobrażalne cierpienia wszystkiemu, co napotka, bez żadnej konieczności. Z wyboru. Bezmyślnego wyboru podyktowanego jednym motywem: Ja chcę.

Wszystko co cię otacza, jest równie idealne, co ty sam. Ma wady. Wszystko ma wady i są to piękne wady. Są idealne. Tobie będzie wydawało się inaczej, ponieważ dostrzegasz niewiele poza czubek własnego buta. Nie potrafisz podnieść oczu tak, by zobaczyć wszystko aż po horyzont. Ja też nie potrafię. Nikt nie potrafi. Ale mogę próbować. Mogę codziennie podnosić wzrok wyżej i widzieć więcej. Nie zobaczę wszystkiego. Ale zobaczę więcej niż poprzedniego dnia. I to jest idealne.

Tak butni, tak przyziemni. Sami sobie nadaliśmy bezpodstawnie prawa.Prawo do oceny potencjału i wartości innych istnień. Nawet sami siebie nie potrafimy rzeczowo ocenić. Jakim prawem przyklejamy etykietki decydując o prawie do bycia? Mamy prawo być. I być skuteczni. I jesteśmy skuteczni. Każde istnienie ma takie prawo, ale butnie uznaliśmy że to nasze wyłączne prawo. Jaskółka nie opowie o swoich przemyśleniach. Więc nie ma praw.

Cywilizacja. Chwalimy się cudzą zdobyczą jako własną. Kim jesteś człowieku? Co stworzyłeś? Co stworzyłeś sam, bez udziału wszystkich innych? W czym jesteś lepszy? Chcesz być lepszy! I to twoje prawo - prawo bycia lepszym. Codziennie lepszym. Więc bądź lepszym zamiast mówić o tym, jak dobry jesteś nie robiąc nic. Bądź lepszym przez zadanie sobie pytania "Muszę, czy chcę?".

Musisz jedynie żyć i nie umierać. Cała reszta to kwestia wyboru. Więc dokonuj wyboru.
Niszcz lub buduj. Zdobywaj lub zaniechaj. Ale rób to świadomie. I przestań zasłaniać się potrzebą tam, gdzie nie zaistniała. Bądź prawdziwy.
Awatar użytkownika
Luna_s20
Riti

Punkty reputacji: 5
Użytkownik
Windows XP Firefox

Re: Bądź prawdziwy!

Postprzez Katiria » 07 Lip 2016, 13:39

Dawno czegoś tak dobrego nie czytałam.
Tekst daje do myślenia, i to bardzo.
Heh..właśnie dlatego tak bardzo cenię Na'vi..
I nie chcę myśleć, że szły tu przede mną
Szeregi ludzi okrutnych jak los
Chcę tylko jedno poczuć na pewno
Że jest coś więcej niż strach i złość
Awatar użytkownika
Katiria
Globalny Moderator
Na'vi

Punkty reputacji: 43
UżytkownikUżytkownikUżytkownikUżytkownikUżytkownik
Windows 7 Firefox

Wróć do Wasze prace

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość